Aktualne zgodbe

Ali so vaše ledvice v redu?

13. marec: Svetovni dan ledvic

13. marca obeležujemo svetovni dan ledvic, ki letos poteka pod geslom Ali so vaše ledvice v redu?. Bolezni ledvic so pogosto tihi, a resni zdravstveni izzivi, saj se simptomi običajno pojavijo šele v napredovali fazi. V Lekarniški zbornici Slovenije (LZS) opozarjajo na pomen zgodnjega odkrivanja, preventivnih ukrepov in zdravega načina življenja, ki lahko bistveno prispevajo k ohranjanju zdravja ledvic.

Kronična ledvična bolezen prizadene vsakega desetega odraslega oziroma 850 milijonov ljudi po svetu, tveganje pa se povečuje pri ljudeh s sladkorno boleznijo, visokim krvnim tlakom in srčno-žilnimi boleznimi. Predvideva se, da bo do leta 2040 postala 5. najpogostejši vzrok izgubljenih let življenja, kar poudarja nujno potrebo po globalnih strategijah za boj proti ledvičnim boleznim.

»Pomembno je, da redno preverjamo svoje zdravje, predvsem krvni tlak in raven sladkorja v krvi, ter upoštevamo ključne preventivne ukrepe: zadostno hidracijo, uravnoteženo prehrano, telesno aktivnost in omejevanje soli ter sladkorja,« opozarja predsednica Lekarniške zbornice Slovenije mag. Darja Potočnik Benčič.

Farmacevti v naših lekarnah imajo ključno vlogo pri ozaveščanju in zgodnjem prepoznavanju dejavnikov tveganja za ledvične bolezni(Foto iStock)

Farmacevti
Farmacevti v naših lekarnah imajo ključno vlogo pri ozaveščanju in zgodnjem prepoznavanju dejavnikov tveganja za ledvične bolezni. Foto: iStock

Lekarna – pomembna točka za ozaveščanje in svetovanje

Farmacevti v naših lekarnah imajo ključno vlogo pri ozaveščanju in zgodnjem prepoznavanju dejavnikov tveganja za ledvične bolezni. Ob tej priložnosti vabijo vse, da obiščejo lekarne, kjer lahko dobijo strokovne nasvete o zdravem življenjskem slogu, pravilni uporabi zdravil in prehranskih dopolnil za podporo zdravju ledvic.

Magistri farmacije imajo znanje o zdravilih

Ljudje, ki trpijo zaradi zmanjšanega delovanja ledvic, počasneje izločajo odpadne snovi. Med temi so tudi presnovni produkti zdravil, posledično je povečana možnost kopičenja v telesu in nevarnost za njihove škodljive učinke. Zato je potrebno pri teh bolnikih prilagajati odmerke zdravil ali izbrati druga ustrezna zdravila. Pri tem imajo pomembno vlogo magistri farmacije, ki delujejo v ambulantah farmacevtov svetovalcev na primarni ravni in klinični farmacevti v bolnišnicah.

Ob svetovnem dnevu ledvic želijo v LZS še poudariti, da lahko z majhnimi, a pomembnimi spremembami v življenjskem slogu dolgoročno zaščitimo svoje ledvice. »Poskrbimo za svoje zdravje – ledvice nam bodo hvaležne,« je sklenila Darja Potočnik Benčič.

Ostale zanimive zgodbe v rubriki

Back to top button