Oglasno sporočilo
Aktualne zgodbe

V hidroelektrarni Doblar zaživel muzej tehniške dediščine

Na reki Soči ...

Z združenimi močmi Soških elektrarn Nova Gorica (SENG) in Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica – Gorica je zaživel Muzej tehniške dediščine Doblar. V najstarejši še delujoči hidroelektrarni na reki Soči je obiskovalcem na ogled unikatna muzejska postavitev na temo energije in obnovljivih virov. Ta arhitekturni, infrastrukturni in tehnični biser z bogato zgodovino bo s svojo vsebino pritegnil različne generacije in obiskovalce, saj stoji tik ob vhodu v slikovito dolino čezmejne Soče.

»Izjemen kulturno-turistični potencial, ki ga predstavlja naše brezmejno območje s čudovito naravo in izjemno zgodovino, ne bi mogel biti bolje zaobjet v enotni projekt. Tehniški muzej Soča, vir energije skozi različne ravni vzporeja dve izjemni področji, in sicer tehniško dediščino in izjemno naravo doline reke Soče za brezmejne obiske in poglabljanja obiskovalcev vseh zanimanj in starosti,« je povedala Mija Lorbek, direktorica zavoda GO! 2025.

GO! 2025
Razstava kronološko sledi prvim omembam elektrarn in drugih industrijskih objektov na reki Soči ter posebej opisuje nastanek HE Doblar, ki je simbolično bil odprt leta 1938. Foto: Jernej Humar

»Spoštujemo reko, ki nam je zaupana v upravljanje«

Hidroelektrarna Doblar je dragocen biser slovenske industrijske dediščine ter nepogrešljiv del zgodovine hidroenergetskega razvoja reke Soče v prvi polovici 20. stoletja. Z reko Sočo si deli lepoto njenega šumenja in moč smaragdnih voda. Povezal ju je človek, ki mu je voda od nekdaj lajšala življenje in omogočala napredek na številnih področjih. Energija Soče je s svojo neizčrpno močjo poganjala mline, žage, omogočala splavljenje lesa, v prvi polovici 19. stoletja pa prvič zavrtela turbine, ki so proizvedle prepotrebno električno energijo in spodbudile vsestranski razvoj. Poseben pečat razstavi dajejo avtorice dr. Kaja Širok, zgodovinarka in avtorica vsebinskega koncepta, arhitektka Mojca Turk Avsec, ki je zasnovala stalno postavitev, ter Martina Pavlin, vodja projekta v SENG.

»Osnovna dejavnost Soških elektrarn Nova Gorica je proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov. Naša dolgoletna tradicija je neločljivo prepletena s Sočo in njenim celotnim povodjem. Spoštujemo reko, ki nam je zaupana v upravljanje, zato naše delovanje vodijo premišljena razvojna, poslovna in okoljska načela. Do narave in ljudi, ki tukaj živijo, pristopamo odgovorno. Vzpostavitev Muzeja Doblar je del naše družbene odgovornosti, poklon reki ter predvsem ljudem, ki so naše energetske objekte sprejeli kot del okolja. Je tudi zahvala generacijam zaposlenih, ki so s predanostjo skrbeli in vzdrževali elektrarne ter celotno infrastrukturo,« je povedal Mitja Gorjan, generalni direktor Soških elektrarn Nova Gorica. Muzej Doblar je tako zasnovan kot stičišče mnogih svetov, vse od industrijske dediščine, naravnih lepot reke Soče do sodobnih vsebin. Namenjen je širokemu krogu obiskovalcev, tako šolski mladini in tehničnim strokovnjakom kot tudi turistom in vsem, ki jih zanima preplet narave, kulture in napredka.

GO! 2025
Muzejska postavitev je posvečena zgodovini elektrifikacije Posočja ter pomenu pridobivanja električne energije iz obnovljivih vodnih virov. Foto: Jernej Humar

Projekt je eden izmed 400 dogodkov iz uradnega programa

Evropska prestolnica kulture je projekt Evropske unije. Poslanstvo Evropske prestolnice kulture GO! 2025 je preseganje meja, tako fizičnih kot mentalnih, kar se odraža v sloganu »GO! Borderless«. Projekt se osredotoča na povezovanje Nove Gorice in Gorice, dveh mest z različnimi zgodovinskimi in kulturnimi ozadji, z namenom okrepiti sodelovanje med njimi ter spodbujati čezmejno življenje in upravljanje. Program kulturnih in umetniških dogodkov služi kot sredstvo za doseganje teh ciljev, pri čemer stremijo k vrhunski kakovosti in preseganju običajnega.

V okviru EPK pričakujemo še tri vrhunce, in sicer Pohod za Evropo (1.–9. maj), kulinarični festival Okusi brez meja (26.–28. september) in razsvetljena zaključna slovesnost 1.–3. december).

Oglasno sporočilo

Ostale zanimive zgodbe v rubriki

Back to top button
Politika zasebnosti

Spletno mesto uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih se shranijo v vašem brskalniku in izvajajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na naše spletno mesto, in pomaga naši ekipi, da razume, kateri deli spletnega mesta se vam zdijo najbolj zanimivi in ​​koristni. Več v Piškotki in Politiki zasebnost.