Oglasno sporočilo
Intervjuji

Silvo Buček: Dolgotrajna izpostavljenost hrupu vodi do resnih posledic

Svež zrak in tišina – ključ do zdravja in produktivnosti

Hrup in slaba kakovost zraka sta dve največji težavi sodobnega bivalnega in delovnega okolja. Dolgotrajna izpostavljenost hrupu lahko vodi do zdravstvenih težav, kot so stres, nespečnost in težave s koncentracijo, medtem ko slab zrak zmanjšuje produktivnost in lahko povzroča glavobole, utrujenost ter težave z dihali. Podjetje Rolab, vodilni strokovnjak za naravno prezračevanje in zaščito pred hrupom, razvija inovativne rešitve, ki izboljšujejo kakovost življenja in delovnega okolja. O pomenu prezračevanja, kakovosti zraka, zaščite pred hrupom in rešitvah smo se pogovarjali z njihovim projektnim vodjo Silvom Bučekom.

Kaj bi svetovali tistim, ki želijo izboljšati kakovost zraka in zmanjšati hrup v svojem domu ali pisarni?
Najprej je ključno, da preverijo obstoječe stanje – ali imajo težave s slabim zrakom, previsoko vlažnostjo ali motečim hrupom. Če se soočajo s katerim koli od teh izzivov, priporočamo vgradnjo naših naprednih prezračevalnih sistemov, ki omogočajo svež zrak brez izgube energije in brez vdora hrupa. Pravočasna odločitev za kakovostno prezračevanje pa pomeni bolj zdravo okolje, manj stresa in večje udobje.

Kako lahko naravno prezračevanje izboljša kakovost bivanja in dela?
Naravno prezračevanje omogoča neprekinjeno kroženje zraka brez uporabe električne energije, kar zagotavlja svež in čist zrak skozi vse leto. To zmanjšuje kopičenje CO₂, uravnava vlažnost v prostoru in preprečuje nastanek plesni. Prednost naših prezračevalnih sistemov je, da ne povzročajo hrupa, saj se izmenjava zraka zgodi na podlagi podtlaka (razlike v tlaku v zraku znotraj in zunaj prostora). Gre za majhno režo na oknu, ki ima hkrati integrirano protihrupno zaščito. Z dobro prezračevanimi prostori se izboljšata počutje in koncentracija, hkrati pa se zmanjša potreba po mehanskem hlajenju ali ogrevanju, kar dolgoročno pomeni tudi energetske prihranke.

Kako poteka vaše sodelovanje s priznanim proizvajalcem RENSON in kakšne rešitve skupaj razvijate?
Z RENSONOM smo združili moči pri razvoju naprednih prezračevalnih sistemov, ki zagotavljajo učinkovito prezračevanje, energetsko varčnost in vrhunsko protihrupno zaščito. RENSON je predvsem specialist za napravno prezračevanje in lokalno rekuperacijsko prezračevanje za izmenjavo toplote. Naše skupno delo temelji na iskanju inovativnih rešitev, ki so prilagojene različnim vrstam stavb in okolij, pri čemer dajemo poseben poudarek bivalnemu udobju in zmanjšanju zunanjega hrupa. V sodelovanju z vodilnimi strokovnjaki na področju notranjega okolja in akustike razvijamo sisteme najvišje kakovosti, ki izboljšujejo zrak v prostorih in hkrati prispevajo k tišjemu in prijetnejšemu bivalnemu ali delovnemu okolju.

Rolab
Podjetje Rolab omogoča inovativne prezračevalne sisteme, ki zagotavljajo svež zrak brez izgube toplote in brez vdora motečega zunanjega hrupa. Foto: Rolab
Hrup postaja vse večja težava v urbanih okoljih. Kako lahko pri tem pomaga prezračevanje?
Mnogi ne vedo, da lahko okna z vgrajenimi prezračevalnimi sistemi s protihrupno zaščito zmanjšajo zunanji hrup za 30 do 40 dB. To pomeni bistveno tišje okolje, brez hrupa prometa, industrije, trgovskih centrov, hotelov z ogromnimi toplotnimi črpalkami (hrup do 80 dB) ali drugih virov. Naravno prezračevanje z akustično optimiziranimi rešitvami je zato odlična izbira za tiste, ki želijo hkrati svež zrak in tišino, ne da bi morali žrtvovati energijsko učinkovitost stavbe. Ko se lotimo protihrupne zaščite, najprej opravimo analizo in merjenje, potem pa predlagamo ukrepe in rešitve, kot so protihrupne kabine in dušilci na izhodih zraka. Edini v Sloveniji garantiramo, da se bo hrup zmanjšal najmanj za 10 dB.

Zaposleni si želijo sprememb predvsem zato, da se izognejo težavam v prihodnosti tako z vidika zdravja kot tudi zadovoljstva. Kakšne posledice lahko ima dolgotrajna izpostavljenost hrupu na zaposlene? Kakšne so sankcije?
Poleg očitnih težav, kot so zmanjšana produktivnost in težave s koncentracijo, lahko dolgotrajna izpostavljenost hrupu vodi do resnih zdravstvenih posledic. Pojavijo se lahko kronični stres, glavoboli, težave s spanjem in celo okvare sluha. Prav zato je pomembno, da podjetja ukrepajo pravočasno, in ne šele takrat, ko so posledice že vidne. Mi že imamo zakonodajo, ki opredeljuje izgubo sluha kot poklicno bolezen. Nimamo pa podzakonskih aktov, ki bi hrup na delovnem mestu sankcionirali. Tisti, ki tega ne bo upošteval, bo moral vplačevati v sklad za poklicne bolezni, saj tovarne v Sloveniji še vedno povzročajo veliko hrupa.

Kakšen je vaš pogled na prihodnost prezračevanja in zaščite pred hrupom?
V prihodnje bo vse večji poudarek na pametnih prezračevalnih rešitvah, ki se bodo samodejno prilagajale glede na kakovost zraka in hrupa v prostoru. Prav tako pričakujemo, da se bo vse več podjetij odločalo za naravno prezračevanje, saj prinaša velike prednosti – boljše počutje zaposlenih, večjo produktivnost in manjše stroške energije. Naša naloga je, da podjetjem pomagamo ustvariti tišja, bolj zdrava in učinkovita delovna okolja, kjer se bodo zaposleni res dobro počutili. Na primer določene države, kot so države Beneluks, polovica Francije in skandinavske države pa imajo že uzakonjeno prezračevanje, ki je nepogrešljivo pri gradnji novega objekta ali hiše. V Sloveniji pa smo sicer dobro poskrbeli za toplotno izolacijo stavb, vse smo zaprli, ne rešujemo pa problematike prezračevanja, na čemer bomo morali dati večji poudarek.

Rolab
Skoraj 40 odstotkov zaposlenih kot največjo oviro pri delu v pisarnah navaja hrup, ugotavlja raziskava. Foto: Rolab
Oglasno sporočilo

Ostale zanimive zgodbe v rubriki

Back to top button
Politika zasebnosti

Spletno mesto uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih se shranijo v vašem brskalniku in izvajajo funkcije, kot so prepoznavanje, ko se vrnete na naše spletno mesto, in pomaga naši ekipi, da razume, kateri deli spletnega mesta se vam zdijo najbolj zanimivi in ​​koristni. Več v Piškotki in Politiki zasebnost.